Lubelskie Bractwo Strzelców Kurkowych św. Jana Kantego, w skrócie Lubelskie Bractwo Kurkowe, zostało reaktywowane w 2013 roku i nawiązuje do tradycji wcześniejszych bractw, a szczególnie Bractwa z 1924 roku. Bractwo zostało zarejestrowane w sądzie w 2016 roku.

Główne cele Bractwa to:

  • Zachowanie dla obecnych i przyszłych pokoleń dziedzictwa narodowego, historycznego i kulturowego.
  • Głoszenie chlubnej historii Narodu Polskiego.
  • Upowszechnianie sportów strzeleckich i kolekcjonerstwa broni palnej i białej.
  • Wspieranie działań na rzecz obronności.
  • Budowanie szerokiej koalicji środowisk patriotycznych.
  • Patriotyczne wychowanie dzieci i młodzieży.

Nazwa „Kurkowe” pochodzi od tradycji strzelania do drewnianej figurki koguta, tzw. kura. Strzelec, który strącił ostatni kawałek kura, zostawał Królem Kurkowym na rok. Król Kurkowy cieszył się w dawnych czasach wielkim uznaniem i był szanowany w całym mieście. Reprezentował on miasto podczas zawodów strzeleckich w innych miejscowościach.

Pierwsze bractwa kurkowe w Polsce powstały na przełomie XIII i XIV wieku. Powstanie bractw wynikało z potrzeby obrony murów miejskich i szkolenia mieszczan w posługiwaniu się bronią. W ten sposób cechy rzemieślnicze stawały się grupami paramilitarnymi odpowiedzialnymi za obronę fragmentów murów miejskich.

Członkowie Bractwa są zobowiązani do przestrzegania przysięgi składanej podczas ceremonii instalacyjnej. Uroczystość instalacji odbywa się w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie i nawiązuje do tradycji pasowania rycerskiego. Członkostwo w Bractwie jest elitarne ze względu na kultywowane tradycje oraz obowiązki organizacyjne i finansowe.

Święty Jan Kanty, patron Bractwa, urodził się 23 czerwca 1390 roku. Studiował na Akademii Krakowskiej i został kapłanem. Był znany ze swojej pracowitości i pobożności. Święty Jan Kanty jest patronem Polski, Litwy, archidiecezji krakowskiej i lubelskiej, a także Akademii Krakowskiej, profesorów, studentów i nauczycieli.


Podobne wpisy